Welcome To The Heritage Conference

 

HERITAGE CONFERENCE UPDATE (June 8)

 

Schedule

Baseball (June 5): PIAA 1A playoffs, Meyersdale 6, Homer-Center 1

Softball (May 31): District 6 3A championship, Philipsburg-Osceola 2, Ligonier Valley 0

 

News

Heritage Conference (Spring Sports) teams released (June 8)

Baseball: Matt Alexander and Nate Davis, Homer Center; Logan Marino, Northern Cambria; Jake Braun, Saltsburg; Ben Vicini, West Shamokin; Kyler Baird, United; Ryan Shirley, Blairsville; Tyler Kauffman, Purchase Line; Garrett Custer, Ligonier Valley; Austin Shirley, Penns Manor; Taylor McCunn, Marion Center

Softball: Catherine Cmar and Lexie Petrof, Ligonier Valley; Rylee Riggle, West Shamokin; Laken Ryen, Marion Center; Samantha Safko, United; Abbey Ginter, Homer Center; Sidney McCully, Blairsville; Maddie Ober, Purchase Line; Abby Tomayko, Penns Manor; Emily Pavelko, Northern Cambria.

Track and Field boys: Homer-Center: Sam Cunkelman*#, Montao Coleman*, Jesse Beacker*, Gabe Manzanilla; Ligonier Valley: Josh Fitz*#, Joseph Tomosky*#, Nick Gongaware*#, Elliot Rost*#, Jackson Daugherty*#, Avery Arnone*#, Zach Beitel*#, Nathan Burns*#, Dylan Rummel; Marion Center: Gavin McClelland; Northern Cambria: John Paronish*, Christopher Rippen; Penns Manor: Clarence Johnson*, Bryce Carrick; Purchase Line: Nathan Moore#*, Micah Kurka#*, Dom Campbell#*, Shamar Campbell#, Hunter Antisdel*, Ryan Butz#, David Fyock; Saltsburg: Gerald Moore; United: Devin Mack#*, Sam Arblaster#*, Alex Ringler*, Skylar Bennett

Track and Field Girls: Homer Center: Morgan Buggey#, Mandy McElheny#, Tayler Briscoe; Ligonier Valley: Sarah Markosky *#, Olivia Miller*, Rachel Horrell*#, Theresa Schachte*, Abby Frey*, Issy Saloom*, Molleigh Henderson; Marion Center: Jocelyn Thompson*, Taya Whitfield*#, Bailey Cribbs#, Mackenzie Walker*#, Emily Risinger, Madison Vincent#, Alyxandra Cornetto#, McKenzie Lucas#, Cherise Schultz#, Makela Musser; Northern Cambria: Brianna Zernick; Penns Manor: Kate Polenik#*, Gwyn Keith; Purchase Line: Emileigh Syster; Saltsburg: Holly Long*#; United: Michaela Bracken*#, Emma Arblaster*#, Ryleigh Ludwig#, Regan Tomalson#, Laura Susick

 

Heritage Conference (Winter Sports) teams released (April 3)

Boys' Basketball: Dan Shirley, Saltsburg; Nick Porter, Saltsburg; Frank Plowman, Saltsburg; Matt Jackson, Blairsville; Tanner Yancy, Homer Center; Marrek Paola, Ligonier Valley; Paul McClure, Marion Center; Logan Yonkoske, Northern Cambria; Zack Busovicki, Penns Manor; Dominique Campbell, Purchase Line; Devin Mack, United; Ben Vicini, West Shamokin

Girls' Basketball: Katie Glover, West Shamokin; Andrea Orlosky, West Shamokin; Olivia Fusaro, West Shamokin; Rena Enterline, Blairsville; Alexis Newhouse, Homer Center; Olivia Miller, Ligonier Valley; Mia Oterson, Marion Center; Allison Sedlock, Northern Cambria; Autumn Fennell, Penns Manor; Megan Faught, Purchase Line; Abbie Okopal, Saltsburg; Hope Hixson, United

Cheerleading: Lorynn Stiles, United; Allison Tomb, United; Amanda Michaels, United; Kylie Hitchman, Blairsville; Morgan Nagle, Homer Center; Ricki Jo Yeager, Ligonier Valley; Tala Lute, Marion Center; Lydia Davis, Northern Cambria; Samantha Fedder, Penns Manor; Payton Balogh, Purchase Line; Courtney Battistelli, Saltsburg

Wrestling: Gerard Moore, Blairsville; Noah Sleasman, Blairsville; Robby Patrick, Ligonier Valley; Alex Caldwell, Ligonier Valley; Charlie Beatty, Marion Center; Brad Smith, Marion Center; Challen Cornetto, Marion Center; Riley Miller, United; Kyle Minerd, United

 

 

Academic Competition Final Standings (March 28)

District
Current Events
FCS
Impromptu Speech
Math
Science
Total Points
Place
Blairsville
60 (5)
45 (6*)
40 (7)
90 (2)
30 (8)
265
6
Homer-Center
70 (4)
60 (5)
50 (6)
40 (7)
80 (3)
300
5
Ligonier Valley
100 (1)
35 (7*)
100 (1)
100 (1)
100 (1)
435
1
Marion Center
50 (6)
80 (3)
20 (9)
30 (8)
40 (7)
220
7
Northern Cambria
80 (3)
100 (1)
80 (3)
10 (10)
90 (2)
360
3
Penns Manor
10 (10)
70 (4)
30 (8)
60 (5)
10 (10)
180
10
Purchase Line
40 (7)
35 (7*)
10 (10)
50 (6)
50 (6)
185
9
Saltsburg
30 (8)
30 (8)
60 (5)
70 (4)
20 (9)
210
8
United
90 (2)
45 (6*)
90 (2)
80 (3)
60 (5)
365
2
West Shamokin
20 (9)
90 (2)
70 (4)
20 (9)
70 (4)
270
5
*Denotes a tie

 

 

Heritage Conference Basketball Media Day (Nov. 30)

Conducted at Kovalchick Convention and Athletic Complex

The Heritage Conference is proud to introduce the "Road to the KCAC." The Heritage Conference Boys and Girls Basketball Championship Game presented by S&T Bank will be held at the KCAC on the IUP campus on Friday, Feb. 10, 2017. The girls championship game will be held at 6 pm and the boys game will follow with tip off at 8 pm.

North Section
South Section
Marion Center
Blairsville
Northern Cambria
Homer-Center
Penns Manor
Ligonier Valley
Purchase Line
Saltsburg
West Shamokin
United

 

During the regular season, each team will play others in their section, both home and away, as well as playing each team in the opposite section one time either home or away. At the conclusion of section play, the Heritage Conference will hold a semi-final round pitting the North section winner vs the South section second-place team and vice versa. This game will be held on the section winners' home court for each boys and girls team. The winners of those semi-final games which will be held Tuesday, Feb. 7, 2017 will advance to the Heritage Conference championship game at the KCAC on Feb. 10, 2017

 

Heritage Conference Email/Text Notifications - You can sign up for Email and Text notifications for all your favorite school sports and activities. Click on Schedules (to the left) and select the Member Schools Tab. Select the school, then select Notify Me! near the calendar. Just follow directions from there and start receiving notifications about schedule changes and more!

 

 

 

 

Our Member Schools